×

Wyszukaj w serwisie

12 °C

Szlakiem trzech wież

time.png

1 dzień

square.png

2,5 h

road.png

3 km

 

Jedną z naszych propozycji jest spacer szlakiem trzech zabytkowych wież. Z ich szczytów poznacie historię Białej - miasta, które przez kilka stuleci było żydowską enklawą na Śląsku. W dodatku, w pewnym momencie historii było jedynym miastem w ówczesnych Prusach, gdzie społeczność żydowska stanowiła ponad 52% ludności.

  • odwiedzimy podziemia, które doprowadzały wodę do miasta,

  • wejdziemy do zabytkowego zbiornika na wodę,

  • miniemy miejsca, gdzie zakłóci w łańcuchy więźniowie odbywali swój wyrok.

 

Zapraszamy w podróż śladami historii !
 

Spacer zaczynamy od wejścia na Wieżę Wodną, jedną z najstarszych wież tego typu w Polsce. Znajduje się ona na terenie znacznie obniżonym w stosunku do centrum miasta. Została wybudowana przez ówczesnego właściciela miasta Hansa Christopha von Proskau (pol. Prószkowskiego) wraz z nowym drewnianym wodociągiem. Dokładnej daty nie znamy, natomiast rachunki miejskie z 1596r. nie wspominają o tej budowli, a te z 1606 r. już tak. Pierwotnie wieża doprowadzała wodę do zamku, w późniejszym okresie również do miasta. Wieża ma wysokość 19,7m, grubość muru zmienia się wraz z wysokością i ma od 1,5m do ok. 46cm. Wnętrze wieży podzielone jest na kondygnacje, gdzie z ostatniej można wyjść na taras widokowy na dachu i podziwiać panoramę miasta.

Wieża bramy południowej nazywana Prudnicką lub Basztą, to najlepiej zachowany element obwarowań miejskich. To również jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Białej. Budowla pochodzi z przełomu XIV/XVw. Dawniej do Wieży przylegała jedna z dwóch bram prowadzących do miasta tj. brama południowa zwana Prudnicką. Wysokość Wieży to 23m, a mury osiągają grubość 2,1m. Obiekt pełnił rolę zbrojowni, obserwacyjną, a także służył jako więzienie. Tam też przesłuchiwano więźniów i wymierzano im kary. Według niektórych źródeł, jeszcze w 1818r. sporadycznie przetrzymywano w niej więźniów. Na wyższe kondygnacje można było dostać się po drabinach. Obecnie aż do samej góry prowadzą drewniane schody.

Spacerując ul. Prudnicką od strony Rynku, z daleka po lewej stronie widać usytuowaną na wzniesieniu, charakterystyczną wieżę nazywaną Wieżą Ciśnień. Wieża została wybudowane ze względu na przestarzały, ponad 300-letni wodociąg. Pomysł, aby zmodernizować miejski wodociąg pojawił się już na początku XXw. Woda doprowadzana starym wodociągiem często była zanieczyszczona, a do domów wyżej usytuowanych nie docierały wystarczające ilości wody. W 1913r. zdecydowano się na wybudowanie nowego wodociągu i wieży wg projektu inżyniera Beera z Bytomia. Wysoka na ponad 16m budowla mieściła w górnej części zbiornik o pojemności 140 tysięcy litrów, do którego dzisiaj można wejść i podziwiać najlepszą panoramę w mieście. Zaopatrywała miasto w wodę przez prawie sto lat, aż do końca XXw.

Istnieje możliwość rezerwacji oprowadzania po tej trasie.

  • z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem
  • telefonicznie: +48 513053521 / 77 4387589
  • poprzez formularz rezerwacji: tutaj.
  • kontakt e-mail: turystyka@biala.gmina.pl

Opłata dla osoby oprowadzającej:

do 20 osób – 80zł (ok.1,5h*)

do 50 osób – 140zł (ok. 2,5h*)

*czas oprowadzania zależy od liczby osób

Dodatkowo, gdy skorzystasz z płatnych opcji oferty zwiedzania po Białej, czeka Cię miła niespodzianka: 10% rabatu w okolicznych lokalach gastronomicznych!!!


 

Loga unijne

Strona została zmodernizowana w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Herb Gminy Biała   Gmina Biała
ul. Rynek 10, 48-210 Biała
turystyka@biala.gmina.pl