×

Wyszukaj w serwisie

loader
1 °C

Szlakiem zabytkowych kościołów

time.png

1 dzień

square.png

5 h

road.png

9,12 km

Kilkanaście kościołów na terenie gminy Biała ma statut zabytku (znajdującego się w rejestrze zabytków województwa opolskiego albo w gminnej ewidencji zabytków).

Proponowana trasa uwzględnia jedynie drogi asfaltowe, ponieważ z racji odległości i ilości obiektów przeznaczona jest dla podróżujących samochodem/motocyklem.

Początek strasy stanowi Prężyna, nad którą góruje kościół pw. Św. Jakuba Starszego. Następnie należy przejechać do Białej, gdzie zabytkami są oba kościoły: parafialny pw. Wniebowzięcia NMP (okolice Rynku) i filialny pw. Św. Piotra i Pawła (na Starym Mieście). Jadąc w kierunku Nysy należy na początku Śmicza skierować się do Miłowic (tu kościół filialny pw. Św. Piotra i Pawła), a następnie do Kolnowic (kościół pw. Św. Jana Nepomucena). Po odwiedzeniu tych zabytków należy cofnąć się do Śmicza, gdzie wartość zabytkową przedstawia kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Świątynia rzymskokatolicka w Grabinie pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, a po niej kościół pw. Św. Stanisława biskupa i męczennika Ligocie Bialskiej to kolejne etapy wycieczki, do których należy sie dostać korzystając z asfaltowych połączeń: Śmicz – rozwidlenie zwane „Mołtą” – Kolonia Otocka – Grabina – Kolonia Otocka – Otoki – Ligota Bialska. Z Ligoty przez Brzeźnicę dojechać można do Łącznika, w którym zwiedzić można kościół pw. Nawiedzenia NMP. W Mokrej znajduje się kościół filialny pw. Św. Jadwigi Śląskiej, a z Mokrej - przez Krobusz i Żabnik – trasa prowadzi do Gostomii i tamtejszego kościoła  pw. Aniołów Stróżów. Z Gostomii już niedaleko do Solca, w którym warto zwiedzić kościół pw. Św. Jana Chrziciela. Ponad 2 km dzielą Solec od Olbrachcic, gdzie zabytkiem jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Olbrachcice to ostatnia miejscowość na tak zaproponowanej trasie samochodowej.

Dla rowerzystów istnieją w kilku miejscach skróty prowadzące drogami polnymi, stąd następujący przebieg wycieczki:

Od kościoła pw. Św. Jakuba Starszego w Prężynie polną drogą należy dojechać do pierwszych zabudowań Miłowic, ale najpierw proponuje się skręcić w kierunku Kolnowic, gdzie mieści się kościół pw. Św. Jana Nepomucena, następnie wrócić do Miłowic i wówczas zwiedzić kościół filialny pw. Św. Piotra i Pawła. Z Miłowic drogą asfaltową rowerzysta dotrze do Śmicza, w której to wiosce znajduje się kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Do Grabiny prowadzi skrót drogą polną przez Kolonię Otocką. Po odwiedzeniu kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Gabinie, pozostając na drodze powiatowej (od tego miejsca bez asfaltu), można dojechać  do Otok, a następnie już asfaltem do Ligoty Bialskiej. Kościołowi w tej wiosce patronuje św. Stanisław biskup i męczennik. Dzięki połączeniu Radostyni i Mokrej utwardzoną drogą (ale nie asfaltową) warto skrócić drogę z Ligoty przez te miejscowości do Łącznika. Po drodze, w Mokrej, znajduje sie filialny kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Wizyta w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Łączniku kończy etap wycieczki w tej części gminy. Z Łącznika można kontynuować wycieczkę przez Dębinę (tu dostępna ścieżka pieszo-rowerowa) w kierunku południowym. Na wysokości skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 44 z drogą prowadzącą do Mokrej należy skręcić w dawną aleję jabłonową (droga polna), dzięki której skraca się drogę do Gostomii przez Żabnik (omijając Krobusz). W Gostomii, przy głównej drodze przez wieś, zlokalizowany jest kościół pw. Aniołów Stróżów. Następną miejscowością na trasie zabytkowych kościołów jest Solec ze świątynią pw. Św. Jana Chrziciela. Ponad 2 km dzielą Solec od Olbrachcic, gdzie zabytek stanowi kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Olbrachcice to ostatnia miejscowość na trasie przed wjazdem do Białej, gdzie jako pierwszy po drodze jest kościół filialny pw. Św. Piotra i Pawła na Starym Mieście. Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Białej znajduje się natomiast niedaleko Rynku, który jest celem podróży. 

Loga unijne

Strona została zmodernizowana w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Gmina Biała
ul. Rynek 10, 48-210 Biała
turystyka@biala.gmina.pl