×

Wyszukaj w serwisie

-3 °C

Pomnik Friedricha Ludwiga Jahna

Na niewielkim pagórku znajdującym się na skraju miejskiego parku w Białej, stoi pomnik upamiętniający Friedricha Ludwiga Jahna. Był to niemiecki pedagog, znany polityk, ale przede wszystkim zasłynął jako teoretyk gimnastyki. Nazywany jest „ojcem” i twórcą systemu niemieckiego w gimnastyce, opierającego się w głównej mierze na ćwiczeniach wykonywanych na przyrządach takich jak np. drążek, poręcze czy koń. Był założycielem pierwszego boiska gimnastycznego w mieście Hasenheide, a kolejne zaczęły powstawać w niedługim czasie dzięki tworzącym się w Niemczech bardzo licznym związkom i towarzystwom gimnastycznym. Taka grupa powstała w Białej w 1893 r. jako Męski Związek Gimnastyczny. Jego członkowie byli inicjatorami wybudowania placu sportowego w ówczesnym Parku na Podole (dzisiejsza górna część parku miejskiego, na której znajdują się boiska sportowe). Męski Związek Gimnastyczny w Białej pielęgnował kulturę fizyczną i ćwiczenia gimnastyczne. W kwietniu 1913r. członkowie związku założyli komitet honorowy i wystosowali memoriał o upamiętnienie Jahna poprzez postawienie pomnika. Władze miejskie chętnie wspierały działalność związku, przekazując chociażby dotację na zakup sprzętu gimnastycznego. Tak samo było w przypadku pomnika, na budowę którego wydano zgodę. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 27.06.1914r., z której to okazji zorganizowano wielki festyn.

Wykonawcą był kamieniarz Grölich. Pomnik wykonano w kształcie bloku kamiennego, pośrodku którego umieszczono brązowy relief z popiersiem Jahna. Poniżej widnieje napis Frdr. Lud. Jahn., a powyżej godło ruchu gimnastycznego – cztery stylizowane litery F, ułożone w kształcie krzyża. Znaczą one: frisch (świeży), fromm (pobożny), froh (wesoły) i frei (wolny). Na tylnej stronie znajduje się napis: Zur Erinnerung / an eine grosse Zeit / 1813/14 1914 (Na pamiątkę ważnych wydarzeń 1813/14 1914). Upamiętnia on okres wojen wyzwoleńczych z Napoleonem i rok postawienia pomnika.

Ciekawostką jest, że pomnik w Białej zachował się do dzisiaj jako jedyny na pruskim Śląsku. Poddany został renowacji dzięki środkom pochodzącym z RFN, co upamiętnia metalowa tabliczka poniżej popiersia.

 

 

Loga unijne

Strona została zmodernizowana w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Herb Gminy Biała   Gmina Biała
ul. Rynek 10, 48-210 Biała
turystyka@biala.gmina.pl