×

Wyszukaj w serwisie

3 °C

Wieża prudnicka w Białej

Wieża Bramy Prudnickiej (Baszta) znajduje się w południowej części miasta, przy wyjeździe z Rynku w stronę Prudnika. Dawniej do wieży przylegała jedna z dwóch bram prowadzących do miasta, tj. brama południowa zwana Prudnicką oraz mury. Od XIXw. jest obiektem wolnostojącym. Została zbudowana na początku XVw. jako element obwarowań miejskich, które zastąpiły wcześniejsze umocnienia drewniano-ziemne.

Ten zabytek to przykład architektury obronnej: jest najlepiej zachowaną częścią miejskich murów Białej. Jej wysokość to 23m, podstawa ma wymiar 7,9m x 8,1m, natomiast ściany grube są na 2,1m. Murowana z cegły na podmurówce z kamienia polnego, na planie kwadratu, obecnie pięciokondygnacyjna wieża, zwieńczona jest czworobocznym dachem iglicowym krytym drewnianym gontem.

Obiekt pełnił rolę obserwacyjną, zbrojowni, a także służył jako areszt do momentu utraty praw sądowych przez Białą na początku XIX w. Na parterze znajdowała się izba przesłuchań, na pierwszym piętrze wymierzano kary, na drugim przetrzymywano więźniów o niższym wyroku, natomiast na trzecim przebywali skazańcy przykuci łańcuchami do muru, osadzeni za kratami w małych niszach – wnękach. W bialskiej wieży skazańców bito kijami o różnej długości oraz grubości, w zależności od popełnionego przestępstwa, dlatego można spotkać się z jej zamienną nazwą - Wieża Kijów. Pierwotnie na górne kondygnacje tej budowli prowadziły zewnętrzne drewniane schody, które zawaliły się w 1745r. Kiedy Biała straciła prawa sądowe, wieża służyła już tylko jako magazyn broni i prochu. Jednakże według niektórych źródeł - jeszcze w 1818r. sporadycznie byli w niej przetrzymywani więźniowie.

Wieża Prudnicka od tej pory była całkowicie zamknięta. W dniu 6.06.1971r. od uderzenia pioruna, dach i drewniana konstrukcja wnętrza spłonęły. W 2006 r. dach i zniszczona część konstrukcji drewnianej zostały odtworzone wg pierwotnej wersji. Natomiast wnętrze wieży doczekało się gruntownej renowacji i wykonaniu drewnianej klatki schodowej, dzięki czemu w 2021r. wieża po raz pierwszy w swojej historii została udostępniona do zwiedzania. Obecnie jest jedną z 3 bialskich wież widokowych.

 

Loga unijne

Strona została zmodernizowana w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Herb Gminy Biała   Gmina Biała
ul. Rynek 10, 48-210 Biała
turystyka@biala.gmina.pl