×

Wyszukaj w serwisie

loader
20 °C

Kościół w Białej

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Białej.

Kościół w Białej znajduje się w najwyższym punkcie miasta, gdzie, zgodnie z legendą, w zamierzchłych czasach wznosił się zamek miejscowych rabusiów. Ile jest prawdy w legendzie, tego nie wiemy, natomiast pierwsza świątynia datowana jest na XIII w. Obecny kościół został odbudowany 6 lat po pożarze miasta w 1550 r. Kościół jest bardzo ciekawy, dość niesymetryczny, a w swoim stylu eklektyczny. Źródła podają, iż lewa nawa boczna wzniesiona jest w stylu romańskim, nawa główna i prawa nawa boczna w stylu gotyckim, wieża wraz ze swoim sgraffito w stylu renesansowym, zaś wystrój kościoła jest barokowy, co zapewne ma związek z ruchem kontrreformacyjnym. Wyjątek stanowi tu ołtarz św. Teresy z Liseux, który pochodzi z przełomu lat 30. i 40 XX w., kiedy to kościół ostatni raz przebudowywano za czasów proboszcza Maximilliana Sossny. Został on jednak utrzymany w stylu pozostałych ołtarzy. Obraz ołtarzowy przedstawia św. Teresę, która z Dzieciątkiem zrzuca różę na Białą. Mamy tu widok miasta od strony zachodniej, od Śmicza i Nysy. Porównując obraz ze współczesną panoramą miasta ze wspomnianej strony, zabudowa w niewielkim stopniu uległa zmianie.

Poza tym, w kościele znajduje się 6 ołtarzy, w tym ołtarz główny z 6 relikwiami, ołtarz boczny, przedstawiający 7 radości Maryi oraz ołtarz w kaplicy bocznej św. Jana Nepomucena. Jest to najpiękniejsza kaplica, cała pokryta freskami. W tym przypadku możemy być pewni, że freski są dziełem Sebastiniego (takiej pewności nie mamy, jeśli chodzi o freski w kościele w Łączniku). Przedstawiają one moment przybycia do nieba św. Jana Nepomucena, męczennika tajemnicy spowiedzi, gdzie otrzymuje wieniec świętości oraz palmę męczeństwa. Do ciekawszych obiektów w kościele należy także kaplica-więzienie z tyłu kościoła z figurą Chrystusa Frasobliwego. Kuta krata z 1609 r. jest darem bialskich rzemieślników. Na bocznej ścianie kaplicy znajduje się stelaż przedstawiający herby cechów rzemieślniczych, które istniały w Białej. Do ciekawostek kościoła należy także fakt, że pod kościołem znajdują się dwie krypty. Pod ołtarzem głównym w dwupoziomowej krypcie pochowani są zacni obywatele miasta, natomiast w krypcie pod kaplicą św. Jana Nepomucena bialscy proboszczowie. Z samym wezwaniem kościoła wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Miejscowi tłumacząc sobie, dlaczego tereny Białej zazwyczaj omijają różnego rodzaju kataklizmy naturalne, podają legendę, według której Maryi wziętej do nieba spadł na ziemię różaniec, który rozłożył się pomiędzy miejscowościami: Góra Św. Anny, Nysa i Zlaté Hory w Czechach. Biała, ze swoim kościołem pw. Wniebowzięcia NMP znajduje się w samym centrum trójkąta rozkładającego się pomiędzy wymienionymi miejscowościami, a więc ziemi będącej pod szczególną opieką.

 

 

Loga unijne

Strona została zmodernizowana w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Gmina Biała
ul. Rynek 10, 48-210 Biała
turystyka@biala.gmina.pl