W obniżeniu terenu, między Starym Miastem a zamkiem znajduje się Wieża Wodna. To jedna z najstarszych tego typu budowli w Polsce. Została zbudowana przez Hansa Christopha von Proskau (pol. Prószkowskiego), ówczesnego właściciela miasta, wraz z nowym drewnianym wodociągiem. Dokładna data budowy wieży nie jest znana. Rachunki miejskie z 1596 r. nie wspominają nowego wodociągu, natomiast te obejmujące lata 1606-1607 – już tak. Wieża Wodna musiała zatem zostać wybudowana między 1596r. a 1607r.
Pierwotnie doprowadzała wodę do zamku, w późniejszym okresie również do miasta. Obiekt zbudowano z kamienia i cegły na planie prostokąta. Wysokość wieży wynosi 19,7m. Grubość muru zmienia się wraz z wysokością wieży: cokołowa część ma grubość ok. 1,5m, w wyższych częściach grubość zmniejsza się do ok. 1m, natomiast ostatnia kondygnacja posiada mur o grubości ok. 46cm.
Forma budowli jest prosta bez jakichkolwiek zdobień. Wnętrze wieży podzielone jest na kondygnacje o konstrukcji drewnianej, na które prowadzą drewniane schody drabiniaste, zabezpieczone poręczami. Pierwotnie wieża posiadała dach namiotowy kryty gontem, ale spłonął w 1945r. Po II wojnie światowej, w 1959r. remontem objęto wnętrze wieży, w 2010r. odnowiono elewację budowli, zaś w 2022r. ponownie odremontowano wnętrze i przebudowano dach, tworząc na nim taras widokowy. Cała instalacja wodociągowa składała się z drewnianych rur, które służyły miastu aż do wybudowania nowego wodociągu w 1913r. Sama wieża znajduje się poza obrębem murów miejskich na terenie znacznie obniżonym w stosunku do centrum i samego zamku.
Obecnie Wieża Wodna została udostępniona dla zwiedzających i jest jedną z 3 wież widokowych miasta.